مشگین شهر، بهشت گمشده ایران

مشگین شهر، بهشت گمشده ایران

مشگین شهر تکه‌ای کوچک از بهشت در دامنه کوه با عظمت سبلان می‌باشد. این شهرستان در شمال غربی ایران و در استان اردبیل قرار گرفته است. کمی از قابلیت‌های این بهشت گمشده: طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه، چشمه‌ها و مجتمع‌های بی‌نظیر آب‌درمانی، آثار متعدد تاریخی و باستانی، تفرجگاه‌ها، کوه‌ها، دشت‌ها، بیشه‌زارها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و آبشارهای بی‌بدیل، باغات ناب میوه، سایت پرواز با پاراگلایدر و ... . در ادامه با مجله گردشگری آهنگ سفر همراه ما باشید تا به معرفی جاذبه‌های طبیعی مشگین شهر بپردازیم.

پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398
6456

مشگبن شهر کجاست؟

مشگین شهر (یا مشکین شهر) با نام سابق خیاو، یکی از شهرستان‌های استان اردبیل می‌باشد که در فاصله 90 کیلومتری شهر تبریز در دامنه پر برکت کوهستان سبلان و در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این شهرستان دارای قدمتی 8 هزار ساله بوده و صدها اثر باستانی و تاریخی در آن به ثبت رسیده است. به علت برخورداری از آب و هوای معتدل کوهستانی، هوای این شهرستان در فصول گرم، بسیار خنک و در فصل سرما، سرد می‎باشد. کوه بی‌نظیر سبلان با دامنه‌های بهشتی در فاصله 25 کیلومتری از این شهرستان (45 کیلومتری مرکز شهر) قرار دارد.

وجود بیش از 9 چشمه طبیعی آب گرم، 12 مجتمع و گردشگاه‌های فراوان طبیعی، مشکین شهر را به یکی از قطب‌های مهم گردشگری ایران تبدیل کرده است.

از مهمترین محصولات کشاورزی این شهرستان می‌توان به انگور، سیب، هلو، شلیل، گندم، جو و نیز برنج اشاره نمود.

عسل سبلان، معروفترین سوغاتی مشگین شهر بوده و قالی‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی و سفالگری دارای قدمتی دیرینه در این شهرستان می‌باشند.

جاذبه‌های طبیعی گردشگری مشگین شهر

طبیعت مشگین شهر

کوهستان سبلان

قله 4811 متری سبلان (به ترکی ساوالان) در جنوب شرقی شهرستان مشگین شهر واقع شده است. سبلان یک کوه آتشفشانی خاموش بوده و سومین کوه مرتفع ایران می‌باشد. سبلان متشکل از قله اصلی به نام‌های سلطان، کسری و هرم است که در ایام سرد سال پوشیده از برف و یخ و در ایام گرم دارای یخچال‌های دائمی هستند. این کوه دارای 2 پناهگاه و 2 جان پناه برای صعود کوهنوردان بوده و در کنار جان پناه غربی، سنگی بزرگی به شکل عقاب قرار دارد که به قارتال داشی (به معنی سنگ عقاب) مشهور است.

شیروان دره

دره شیروان (با تلفظ محلی شیروان دره سی)، به عنوان دومین ژئو پارک خاورمیانه، دره‌ای است عمیق و عریض، که در بخش مشگین شرقی و در دامنه سبلان واقع شده است. ارتفاع سطح آن از دریا 2200 متر و مساحت آن 75 کیلومتر مربع برآورد شده است. طول این دره از حوالی شهر لاهرود تا آبگرم شابیل به بیش از 30 کیلومتر می‌رسد. این دره دارای بریدگی‌ها و دیواره‌های صخره‌ای عظیم بوده و چندین آبشار و دریاچه در آن قرار دارد. نادر باخان قسمتی از این دره می‌باشد که به روایتی محل حضور نارد شاه قبل از تاجگذار بوده است.

پارک جنگلی

پارک جنگلی مشگین شهر که در حاشیه رودخانه خیاوچایی با وسعت 300 هکتار و به طول 5 کیلومتر واقع شده است به دلیل مجاورت با شهر و برخورداری از طبیعت زیبا و جنگلی، در تمام فصول، یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان به شمار می‌رود. رودخانه پر برکت خیاوچایی در بین انبوه درختان میوه و درختان جنگلی این منطقه جاری است. این پارک دارای تفرجگاه، آلاچیق، شهربازی، زمین اسکیت، آبشار مصنوعی، کافی شاپ، قهوه خانه سنتی و رستوران می‌باشد. پل معلق و زیپ لاین رویای پرواز بر روی این پارک قرار گرفته‌اند.

مناظر طبیعی تنگ

منطقه بکر تنگ که در نزدیکی روستای قشلاقی تنگ در بخش مرادلو واقع شده است یکی از مناظر کاملا طبیعی و چشم‌نواز مشگین شهر به شمار می‌رود.  زیبایی خلقت خداوندی در منطقه برای هر بیننده‌ای با اولین نگاه به آن پدیدار می‌شود. وجود سنگ‌ها و صخره‌های تراشیده و برافراشته، که هر کدام همچون تندیس انسانی پابرجا چشم هر بیننده‌ای را به سوی خود جذب می‌کند. تپه‌ها، دره‌ها و بیشه‌های طبیعی و آب و هوایی معتدل و مرغوب این محل را به یکی از مناظر مهم گردشگری شهرستان تبدیل کرده است.

مناظر طبیعی کپز

منطقه کپز دارای صخره‌های سنگی عظیم، سر به فلک کشیده تراشیده و منظم می‌باشد که کاملا طبیعی بوده و انسان در به وجود آوردن هیچ نقشی نداشته است. سنگ‌های آبگیر بالای تپه سنگی کپز، یکی از بهترین چشم‌اندازهای این منطقه، بخصوص در فصول بارانی سال، می‌باشد. طبیعت اطراف دره کپز دارای پوشش گیاهی از جمله انواع درختان میوه از قبیل تمشک و زالزالک می‌باشد. منطقه اطراف آن زیستگاهی برای انواع وحوش و انواع پرندگان نیز می‌باشد. استعداد بالقوه طبیعی و ساختار ویژه این منطقه ستودنی و دیدنی است.

جنگل حاتم مشه سی

حاتم مشه سی (به معنی درخت زار حاتم) منطقه‌ای مملو از درختان جنگلی می‌باشد که طبیعی همچون جنگلهای شمال، البته با اقلیم آب و هوایی کوهستانی و بدون رطوبت را رقم زده است. طبیعت بکر و دست نخورده حاتم مشه سی در اولین نگاه چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌سازد بطوری که گردش در بین درختان انبوه و متراکم، همراه با صدای  پرندگان و شرشر آب رودخانه موجود در دره این منطقه، برای هر فردی آرامش و تجدد روح به ارمغان می‌آورد. آن یک منطقه حفاظت شده بوده و زیستگاهی برای انواع وحوش و پرندگان می‌باشد.

آبشارها

مشگین شهر دارای چندین آبشار زیبا و پرآب در دل طبیعت بکر آن می‌باشد. از جمله آبشارهای این منطقه عبارتند از: آبشار کرکری (آبشاری بلند و پرآب، واقع در مسیر رودخانه کرکری به ارتفاع 25 متر)، آبشار گؤرگؤر (واقع در مسیر مشگین چایی به ارتفاع 20 متر)، آبشار پلکانی جنگل کؤلیار، آبشارهای شیروان دره (آبشار دوقلو و دیگر آبشار این منطقه)، آبشار گؤرگؤر موئیل (واقع در مسیر رودخانه خیاوچایی و در کنار چشمه آبگرم ملک سویی)، آبشار منطقه ییلاقی تندیرلی، آبشار جنگل حاتم مشه سی، آبشارهای بخش مرادلو.

سایر جاذبه‌های طبیعی

پل معلق مشگبن شهر، طولانی ترین پل معلق خاورمیانه

از دیگر جاذبه‌های طبیعی شهرستان توریستی مشگین شهر می‌توان به دریاچه‌های طبیعی منطقه از جمله دریاچه بی‌نظیر قله سبلان، دریاچه بینظیر قله سبلان، دریاچه طاووس گؤلی، دریاچه آیقار، دریاچه آت گؤلی، دریاچه جیران گؤلی و سدهای پرآب آن از جمله سد بزرگ سبلان، سد روستای مزرعه جهان، سد روستای دوشانلو، سد روستای قره قیه و دیگر سدهای محلی اشاره نمود. به برکت قرارگیری در دامنه کوهستان سبلان، مشگین شهر دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بیشماری می‌باشد که به خاطر آن همواره گردشگرهای زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

نظر بدهید